OKALİPTUS NEDİR? NEREDE BÜYÜYOR? NASIL HANGİ SEKTÖRLER KULLANIYOR?


Okaliptüs, mersin ailesinin bir bitkisidir. 600’den fazla okaliptüs türü vardır. Her mevsimde toplamak mümkündür ancak en verimli ve en şifalı aylar Eylül ve Ekim aylarıdır.

Aslen Avusturya’dan gelen okaliptüs, Portekiz, Fas, İspanya ve Brezilya’da yaygın olarak bitki formunda görülür. Ülkemizde de Muğla’nın Dalaman ilçesi de dahil olmak üzere Akdeniz ve Ege bölgelerinin kıyı şeridinde sıklıkla bulunur. Oldukça büyük gövdelere sahip olan bu ağaçlar dünyanın en uzun ağaçları arasındadır.

Okaliptüs ağaçları, gövdelerine ortalama 200 ila 1000 litre su çeker. Bu nedenle daha çok bataklık bölgelerde yetiştirilir. Ağacın topraktan suyu çekmesi ile topraklar verimli hale geldi ve yeniden işlemeye başladı. Sıtmaya neden olan sivrisineklerin tükenmesine ve hastalığın azalmasına neden olmuştur. Okaliptüs yaprağı ortamdaki diğer bitkileri de toz ve dumana karşı korur.

NEDEN OKALİPTUS YAĞI NEDİR?

Okaliptüs bitkisinin mavi ve yeşil çiçekleri ve sapa bağlı taze yaprakları vardır. Meyveleri birçok tohumdan oluşur. Ağacın yaprakları yüksek miktarda uçucu yağ ve sineol içerir. Bu, okaliptüs yağının faydalarını büyük ölçüde artırır.

Okaliptüs yağı dahili ve harici olarak kullanılabilir.

Doğal bir ağrı kesicidir. Bir çok ilaç firması tarafından kullanılan bir hammaddedir.

Şifa Deposu Okaliptüs Yağını Günlük Yaşamda Nasıl Kullanabiliriz?

– Enerji ve ferahlık hissi için 1 damla taşıyıcı yağı (zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi…) 1-2 damla bileğinize karıştırıp derin bir nefes alabilirsiniz.

– Nemlendirici kreminize 1 damla okaliptüs yağı ekleyerek ferahlatıcı faydalarını cildinizde hissedebilirsiniz.

– Su dolu bir sprey şişesine Okaliptüs Yağı, Limon Yağı ve Nane yağını koyarak banyonuzdaki yüzeyleri silebilirsiniz.

– Şampuanınıza 1-3 damla Okaliptüs Yağı ekleyerek hem dökülme önleyici hem de canlandırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Alerjik ve hassas bir cildiniz varsa veya astımınız varsa doktorunuza danışarak kullanın.

Okaliptüs, (diğer adıyla Sıtma ağacı)[1] mersingiller (Myrtaceae) familyasından birçok türü bulunan geniş bir ağaç (nadiren çalıcinsi.

Türleri Avustralya‘nın ağaç florasında egemendir. Çoğu Avustralya‘ya özgü olan, 700’den fazla türü mevcuttur; bazı türler de Yeni Gine ve Endonezya‘da bulunur. Kıtanın neredeyse tüm bölümlerinde bulunan okaliptüs, Avustralya‘daki her türlü iklim koşuluna adapte olmuştur. Okaliptüs dünyanın en uzun boylu ağaçlarından olup 100 metrenin üzerinde boya sahip bireyleri olduğu bilinmektedir. Uzun ve iri gövdeleri sayesinde diğer ağaç türlerinden farklı olarak yetişkin bir okaliptüs ağacı bünyesinde 200 ila 1000 litre su bulundurabilir. Bu özelliğinden dolayıda bazı bataklık alanlara dikilerek o bataklık kurutulabilir.”

Gerekli olan tüm bilgiyi Fason Kozmetik Üretimi ekibimizden detaylıca öğrenebilirsiniz.

Sizde kendi markanıza FASON KOZMETİK ÜRETİMİ yaptırmak istiyorsanız bizimle buraya tıklayarak iletişime geçmeniz yeterli.

Vis Kozmetik iletişim no : +90 552 868 66 83 (Whatsapp)

Mail : info@viskozmetik.com

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir